Predstavenia takého druhu vedia byť veľmi nápomocné na šírenie osvety ohľadom citlivej a potenciálne vysoko traumatizujúcej témy. Prepojenie umenia so psychologickým rámcom bolo spravené na veľmi vysokej úrovni, okrem konzultácií pri vzniku predstavenia, neskôr aj samotní herci prešli školením ako hovoriť s deťmi na tému šikanovania. Tento prístup je v rámci spolupráce ojedinelý. Je to jediná organizácia, ktorá nás s podobným nápadom zatiaľ oslovila.
Z pohľadu nášho konzervatória našim žiakom projekt priblížil zaujímavou formou problematiku hodnôt, ochrany života a zdravia, médií či sociálnu problematiku, ale im poskytol aj možnosť aktívne sa zapojiť do verejnej umeleckej praxe v odboroch, ktoré študujú. Oceňujeme tiež výber problémov, metodiku spracovania a aktuálnosť nie len tém, ale aj formy.
V dnešnej dobe sa veľa mladých ľudí s influencermi stotožňuje, majú ich za vzory a obracajú sa na nich so svojimi problémami. Preto je nesmierne dôležité, aby influenceri otvárali aj témy ako je rasizmus, šikana, fyzické násilie, sociálna nerovnosť či mentálne zdravie. Ľudia sa cítia lepšie, keď vedia, že v tom nie sú sami a že problémy, ktoré ich trápia, nie sú ojedinelé a že majú riešenie.
Problematiku šikany u detí a mladistvých vnímame všeobecne ako vážny problém, ktorý je ťažko identifikovateľný najmä z dôvodu ostýchavosti a strachu detí o svojich problémoch hovoriť nahlas.
S projektom sme sa po prvýkrát stretli v roku 2020 a už na prvý pohľad nás veľmi zaujal. Najmä veľmi prirodzená a deťom blízka forma, akou k nim šikovní mladí profesionáli pristupujú vo svojom programe, je kľúčom k prelomeniu tejto zásadnej prekážky.
Predstavenie bolo skvele spracované po odbornej aj hereckej stránke. Oceňujem interaktívny prístup a využitie videoukážok s výpoveďami youtuberov, keďže tí sú v dnešnej dobe pre mnohé deti, mladistvých vzormi. Možno i to obete, o ktorých nikto netuší, prijme k tomu, aby zahodili strach a o probléme prehovorili.
Predstavenie malo veľkú výpovednú hodnotu. Podporilo presvedčenie žiakov o potrebe konať v mene spravodlivosti a ochrany nevinného a slabšieho. Ak môžem hodnotiť, tak sa stotožňujem s charakteristikou názvu - edukačné predstavenie - v plnom rozsahu. Bolo veľmi dobre metodicky prepracované, presvedčiví účinkujúci mali neustály kontakt so žiakmi, jednotlivé scénky podporené multimediálnymi ukážkami a v neposlednom rade zapojenie žiakov do aktivít. Realizované vstupy, zaujímavé výpovede youtuberov, riešenie problematiky z viacerých pohľadov podporili udržanie pozornosti a zároveň vytvorili priestor k zamysleniu sa žiakov.
Mladší žiaci aj po skončení vystúpenia dlho rozprávali so svojimi triednymi učiteľmi o predstavení. Na ďalší deň mi prišli žiaci porozprávať, ako si Vaše dostupné sociálne siete vyhľadali doma a porozprávali o Vás aj svojim rodičom. A v konečnom dôsledku sa utvrdili o tom, že to, čo sa im my každodenne snažíme vysvetliť, nie sú len prázdne slová. Želám Vám, aby sa predstavenie dostalo do čo najviac škôl a chytilo za srdce, čo najviac žiakov.
Predstavenie bolo úžasné. Prispôsobené reči žiakom/študentom, prevedenie zaujímavé a pútavé. Zapájanie žiakov do verejného vystúpenia má obrovský zmysel. Byť súčasťou niečoho „veľkého“, pred všetkými... tak sa žiaci naozaj učia. Určite by som odporúčala predstavenie ďalším školám. Obzvlášť takým, u ktorých sa šikana „nedeje“ . Som presvedčená, že práve to je znakom, že sa šikanovaniu na danej škole nevenuje dostatočná pozornosť. Preto je fajn, ak sa predstavenia zúčastňujú aj pedagógovia. Čím viac škôl zapojí svojich žiakov do projektu, tým viac povedomia budú naši žiaci mať. Čím viac povedomia, tým menej násilia... snáď 😊
Pozn. na niektorých základných a stredných školách sme hrali pre celú školu, niekde len pre 1. alebo len pre 2. stupeň, prípadne pre vybrané ročníky. Počet škôl, ktoré videli už obe naše predstavenia: 9. Stav k 31. 5 2024.
© 2024 Nedaj sa, hovor o tom! ®